Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród charakteryzuje się minimalizmem i prostotą form, skupieniem na funkcjonalności i wygodzie użytkowania. W takim ogrodzie ważne są płaskie powierzchnie, które sprzyjają swobodnemu przemieszczaniu się, a także umiejętne połączenie elementów wodnych, kamieni, drewna i szkła z roślinnością. W ogrodzie nowoczesnym stosuje się przede wszystkim gatunki roślin o prostych, geometrycznych formach, takie jak tuje, cyprysy, czy bambusy. Ważną rolę odgrywają też oświetlenie, meble ogrodowe oraz dodatki dekoracyjne, takie jak donice, które uzupełniają nowoczesny styl ogrodu.

Regularne kształty i stonowane barwy

Najczęściej ogród minimalistyczny definiuje się poprzez wyraziste formy geometryczne – jak m.in. prostokąty, koła czy trójkąty, ale też nowoczesne i proste, mimo że niebanalne rozwiązania dekoratorskie. Regularne kształty występują zarówno w układzie roślin, jak i w elementach architektonicznych, takich jak ścieżki, tarasy czy rabaty. Ogród w stylu nowoczesnym wykorzystuje pionowe i poziome linie, które tworzą zrównoważone i harmonijne kompozycje. Elementy nowoczesnego ogrodu często występują w kontrastujących barwach lub monochromatycznych schematach kolorystycznych. Można tutaj spotkać zestawienia czerni, bieli i szarości, które podkreślają geometryczne wzornictwo ogrodu.

Spójna kompozycja ogrodu nowoczesnego

W nowoczesnej aranżacji dominują proste linie ścieżek, murków ogrodowych oraz innych elementów wyposażenia ogrodu, które idealnie korespondują z architekturą budynku. Powinny się tutaj znaleźć elegancko przystrzyżone żywopłoty, krzewy iglaste w formie kul lub stożków. Kompozycja ogrodu nowoczesnego powinna być spójna, prosta i harmonijna. Z tego względu warto zdecydować się na minimalistyczne rośliny o stonowanej kolorystyce. Lepiej unikać nadmiaru krzewów czy drzew, które mogą wprowadzić nieład do przestrzeni. Minimalistyczny styl podkreślą powtarzalne elementy dekoracyjne, m.in. proste donice, rzeźby lub kule ogrodowe. Warto wybierać ozdoby wykonane z metalu, tworzyw sztucznych, szkła lub materiałów naturalnych.

Designerskie elementy nowoczesnego ogrodu

Nowoczesny ogród powinien zapewnić możliwość relaksu oraz wypoczynku, dlatego warto urządzić wypoczynkowy taras ogrodowy, np. betonowy, nawiązujący do stylu industrialnego. Sprawdzą się tu betonowe ściany, murki oporowe, żwirowe placyki. Oprócz tarasu, doskonałym uzupełnieniem ogrodu w stylu nowoczesnym jest basen. W przypadku ogrodu z basenem również warto zdecydować się na minimalistyczny design.

Planując minimalistyczny ogród nie musimy dysponować dużą przestrzenią. Posiadacze małych ogrodów w zabudowie szeregowej również mogą stworzyć nowoczesną, elegancką kompozycję. Najważniejszy jest dobry projekt ogrodu nowoczesnego. Niewielkie, nowoczesne ogrody wymagają optymalnego wykorzystania przestrzeni. Warto wybierać minimalistyczne elementy architektoniczne oraz gatunki roślin o niewielkich rozmiarach, wysokie donice czy proste pergole.