Ogród z altaną

Ogród z altaną to przestrzeń, która zapewnia ustronne i przyjemne miejsce do odpoczynku, a jednocześnie stanowi ozdobę ogrodu. Altana może być ozdobiona roślinami pnącymi, a także wyposażona w meble i dodatki, które pozwolą na komfortowe spędzanie czasu na zewnątrz.

Ogród z altaną – relaks i wypoczynekAranżacja ogrodu z altaną urozmaica go i pozwala stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i relaksu. Można tu odprężyć się przy grillu, zorganizować spotkanie w gronie rodziny lub znajomych czy poczytać książkę. Altana w ogrodzie chroni przed silnym słońcem lub deszczem, a także będzie pełnić rolę ozdoby przestrzeni.

W zależności od życzenia możemy zaprojektować i zbudować altanę do każdego ogrodu – w ulubionym stylu oraz z wybranych materiałów. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na harmonię stylu z ogólnym wyglądem i architekturą domu. Altana w ogrodzie może być klasyczna, rustykalna, nowoczesna, minimalistyczna… Możliwości są nieograniczone.

Natomiast otoczenie altany może być zazielenione roślinami zimozielonymi, krzewami i pnączami, aby stworzyć przytulne otoczenie. Rośliny wspinające, takie jak winobluszcz czy powojniki, dodadzą uroku i otulą altanę zielenią.

Altanki ogrodowe – idealnie zaprojektowana przestrzeń

Zaprojektowanie urokliwego ogrodu z altaną wymaga kilku kluczowych kroków. Lokalizacja altany powinna być starannie wybrana, zapewniając równowagę między słońcem a cieniem. Natomiast meble ogrodowe, takie jak stół i krzesła, powinny być wygodne i dostosowane do dostępnej przestrzeni. Dzięki temu stworzymy idealne miejsce do relaksu, czytania czy spożywania posiłków na świeżym powietrzu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę planując altanę w ogrodzie? Ważną kwestią, o której nie należy zapominać, jest oświetlenie ogrodowe. Lampa wisząca, latarnie ogrodowe czy lampki na pniach drzew, umożliwią korzystanie z altanki także wieczorami. Jednak oświetlenie altany w ogrodzie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale również tworzy cudowny, przytulny klimat. Dodatkowo powieszenie zasłon materiałowych czy bambusowych zapewni prywatność, a w dzień ochroni przed nadmiernym światłem czy wiatrem.

Ogród z altanką - aranżacja

Na etapie projektowania ogrodu warto uwzględnić zarówno altanę, jak i wybrać rodzaj nawierzchni ogrodowej. Wszystkie elementy – jak ścieżki czy place – powinny idealnie wpisywać się w krajobraz ogrodu. Ułożenie nawierzchni również wpływa na estetykę realizacji. Na ścieżkę prowadzącą do altany można zastosować m.in. kostkę kamienną lub bruk klinkierowy.

W zależności czy jest to klasyczna, rustykalna czy nowoczesna altana przy domu, można wybrać inny materiał nawierzchni. Bardzo ciekawą koncepcją są altanki w ogrodzie wielopoziomowym. Wówczas stworzymy estetyczny krajobraz, który nie tylko spełnia praktyczne potrzeby, ale również zachwyca swoim urokiem. Można w bardzo funkcjonalny sposób wykorzystać różnice w poziomach terenu do stworzenia tarasów ogrodowych i stopni, które prowadzą do altany. To nie tylko tworzy atrakcyjne i zróżnicowane wzornictwo, ale również ułatwia dostęp do miejsca relaksu.