Formowanie krzewów

Formowanie krzewów prezentuje się doskonale w każdym ogrodzie, wprowadzając ład, porządek i dodając walorów estetycznych przestrzeni. Sztuka ogrodnicza wymaga dużej precyzji, systematyczności i znajomości technik formowania w zależności od gatunku krzewu. Dzięki temu rośliny staną się prawdziwą wizytówką ogrodu.

Rola przycinania i formowania krzewów

Przycinanie krzewów spełnia nie tylko rolę estetyczną, ale również korzystnie wpływa na rozwój roślin. Zabieg ma na celu usunięcie chorych lub przemarzniętych gałęzi, pomaga roślinie się rozkrzewić i wydobyć naturalny urok. Warto pamiętać, że przycinanie pobudza krzewy do intensywnego wzrostu i wytwarzania nowych pędów. Raz uformowana roślina nie pozostanie w takiej formie na długo. Aby cieszyć się pięknym efektem, należy zadbać o regularne przycinanie roślin, a także sprawdzać kondycję krzewów oraz usuwać chore i przemarznięte pędy.

formowanie krzewów ozdobnychKule, stożki, spirale, prostokąty – krzewy formowane do ogrodu, szczególnie te iglaste, mogą przyjmować różnorodne kształty, stając się piękną ozdobą ogrodu. Ze względu na niejednolitą strukturę, niektóre są bardzo trudne do formowania. Z tego względu najczęściej wybieraną rośliną do przycinania jest żywotnik, czyli popularna tuja. Roślina posiada miękkie igły i gęsto rosnące pędy, dzięki czemu można ją dowolnie formować.

Jak formować krzewy ozdobne?

Większość roślin przybiera kształt strzelistych drzewek lub sześcianów w żywopłocie. Jednak można pokusić się o bardziej fantazyjne formy, takie jak spirale w przypadku tui czy bukszpan formowany w kule. Do wyboru jest wiele kształtów krzewów, które będą zdobić ogród. Warto zdecydować się na określone formy, biorąc pod uwagę wielkość przestrzeni. Pięknie prezentują się rośliny w kształcie kopuł, kolumn, serpentyn, bram czy wejść.

przycinanie krzewów ozdobnychArchitektura ogrodowa i formowanie krzewów w ogrodzie wymaga cierpliwości. W przypadku przycinania żywopłotów gotowy efekt ukaże się tego samego dnia, jednak wymyślny kształt przyniesie oczekiwane rezultaty po pewnym czasie.

Pierwsze przycinanie krzewów warto przeprowadzić wczesną wiosną, a kolejne latem, najlepiej na przełomie sierpnia i września, by dać krzewom odpowiednią ilość czasu na przygotowanie się do zimowych chłodów. Aby nadać roślinie wybraną formę, należy posiadać duże doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt, jak choćby nożyce do formowania krzewów.

Formowanie krzewów ozdobnych wymaga talentu oraz wiedzy z zakresu ogrodnictwa i botaniki. Osoby, które decydują się na samodzielne formowanie krzewów, ryzykują uszkodzenie roślin. Powierzając zabiegi specjalistom, drzewa i krzewy formowane uzyskują odpowiedni kształt oraz zachowują dobry wygląd i kondycję. Warto również zadbać o to, aby posiadać odpowiednie narzędzia do formowania krzewów, które ułatwią pracę i pozwolą osiągnąć zamierzony efekt.