Ekologia w ogrodzie

Ogród jest ogromnym ekosystemem, w którym każdy element jest niezwykle ważny, a samo ogrodnictwo polega na ścisłej współpracy człowieka z naturą. Projektując go, należy umiejętnie połączyć własną inwencję twórczą z zastanymi elementami natury. Celem tego jest stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju licznych organizmów, które mają pozytywny wpływ zarówno na nas, jak i naszą planetę.

Ogród ekologiczny – miejsce przyjazne naturze

Ekologia w ogrodzieNa samym początku pracy nad projektem nowoczesnego ogrodu ekologicznego, warto uwzględnić przyjazne dla środowiska materiały. Idealnymi wyborami są drewno, kamień czy cegła, które są mniej inwazyjne dla środowiska niż tworzywa sztuczne.

Kiedy już wybierzemy odpowiednie materiały, kolejnym krokiem jest zaopiekowanie się glebą. Jest to filar naszego ogrodu ekologicznego, zarówno w przypadku małego ogrodu, jak i większej przestrzeni. Stworzenie własnego kompostownika to doskonały sposób na użyźnienie gleby w tradycyjnym ogrodzie ekologicznym. Jest to nie tylko jedna z bezpieczniejszych metod, ale także tańsza forma nawożenia podłoża, idealna dla każdego typu ogrodu.

Nie zapominajmy też o tym, aby zadbać o bioróżnorodność. Warto wybierać taką roślinność, która będzie odpowiednia dla danego klimatu i najbardziej atrakcyjna dla owadów. Im więcej takich stworzeń, tym lepsze zapylenie. Ponadto dobrym sposobem jest sadzenie drzew, zwłaszcza liściastych, które nie tylko będą dawały tlen, ale także staną się miejscem zamieszkania ptaków. Te stworzenia są nie tylko piękne, ale również pożyteczne, ponieważ pozbywają się szkodników, które stanowią zagrożenie dla roślin np. w ekologicznym ogrodzie warzywnym.

Ekologia w ogrodzie – jak dbać o przestrzeń?

Ekologicznego podejścia wymaga także późniejsza pielęgnacja ogrodu. Wiele mówi się o tym, jak ważna jest woda dla każdego żywego stworzenia. Chcąc nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o środowisko można zbierać deszczówkę, którą będziemy mogli nawadniać podłoże. W trosce o rośliny warto korzystać z klasycznych metod zwalczania szkodników i w razie potrzeby stosować naturalne środki feromonowe, preparaty nicieniowe, wyciągi z pokrzywy lub z liści pomidora. Można także posadzić takie rośliny jak nasturcja bądź nagietek, które będą skutecznie odstraszały nieproszonych gości. Dzięki tym zabiegom nasz ogród odwdzięczy nam się w postaci bujnej flory oraz bogatej fauny.

Jak przyciągnąć zwierzęta do ekologicznego ogrodu?

Zwierzęta w ekologicznym ogrodzieJeżeli chcemy zadbać o to, aby zwierzęta zaczęły nas odwiedzać, dobrze jest wprowadzić kilka prostych zmian. Pierwszą z nich będzie umieszczenie w dogodnym miejscu poideł, które pozwolą nawodnić się obecnym tam żywym organizmom. Kolejnym krokiem może być zainwestowanie w stworzenie w ogrodzie oczka wodnego, które nie tylko przyozdobi nasz ogród, ale także stanie się domem dla wielu owadów i płazów.

Przy organizowaniu zwierzęcego zakątka warto pomyśleć także o jeżach, ponieważ ich populacja z roku na rok coraz bardziej maleje. Można im pomóc poprzez dokarmianie lub usypanie im kupki z liści i gałęzi, gdzie będą mogły spać. Jeże lubią podjadać kocią i psią karmę, więc można się w nią zaopatrzyć. Ważne jest, aby miała w sobie wysoką zawartość mięsa.