Przycinanie drzew

Ogród to miejsce stworzone przez naturę, jednak człowiek może wspomóc zdrowy rozwój roślin. Przycinanie drzew to jeden z podstawowych zabiegów, który powinien być wykonywany z najwyższą starannością.

Przycinanie drzew nie tylko poprawia estetykę roślin, ale również wspiera ich zdrowy wzrost.
Aby utrzymać drzewa w dobrym stanie, zabiegi należy przeprowadzać regularnie. W przeciwnym wypadku rośliny będą zanadto się zagęszczać, a drzewa owocowe produkować mniej owoców. Po usunięciu części pędów i gałęzi, do wnętrza korony dostaje się więcej światła słonecznego, co korzystnie wpływa na wielkość i jakość owoców. Warto pamiętać, że nieprzycinane drzewa częściej chorują, dlatego zabiegi powinny odbywać się każdego roku w odpowiednim terminie.
Tylko w ten sposób można zwiększyć plony w przypadku drzew owocowych i budować odpowiedni kształt roślin. Zabiegi pozwalają na uzyskanie równowagi pomiędzy pędami zeszłorocznymi a tegorocznymi.

przycinanie drzew
W zależności od celu, wykonujemy czynności z zakresu cięcia pielęgnacyjnego, technicznego, obniżania wysokości drzew oraz formowania koron.
Zabiegi polegają na usuwaniu chorych i martwych części drzew, w tym konarów, gałęzi i pędów.
Części roślin, które krzyżują się i wystają poza obrys korony stanowią zagrożenie dla kory, zmniejszając odporność na patogeny chorobotwórcze.
Ponadto brak kontroli nad wzrostem roślin zagraża prawidłowej statyce drzewa. Wówczas może dojść do oderwania dużej gałęzi lub odchylenia konaru od pnia, stwarzając zagrożenie dla ludzi czy otaczających budynków. Zmniejszając wagę i szerokość korony drzewo zostaje odciążone.

Cięcia muszą być wykonywane z dużą precyzją, by nie usunąć kalusa, czyli tkanki przyrannej, która odpowiada za prawidłową odbudowę chorej części rośliny. Przycinanie drzew owocowych czy liściastych ma również na celu odświeżenie starej rośliny, w celu pobudzenia jej wzrostu.
Przycinanie drzew musi obejmować maksymalnie 30% korony. W większym zakresie może dojść do uszkodzenia drzewa. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym przycinaniem drzew owocowych, iglastych i liściastych.
Dbamy nie tylko o tworzenie form, które łączą naturalny urok rośliny z geometrią, ale przede wszystkim wspieramy zdrowy rozrost drzew.