ogrody

  • 1_03.jpg
  • 2_03.jpg
  • 3_03.jpg
  • 4_03.jpg
  • 5_03.jpg

Aktualności

Chelsea Flower Show 2012

Na Chelsea Flower Show 2012 zwyciężył projekt ogrodu o nazwie The Brewin Dolphin Garden. Autor Cleve West zaproponował kontrolowaną, poprzez odpowiednie cięcie, strukturę roślin oraz solidne kamienne otoczenie. Brukowane ścieżki prowadzą wśród cisów, geometrycznych form roślinnych poprzecinanych luźnymi warstwami roślin ziołowych. Konkretne formy cisu symbolizują stateczność, dodają powagi i tajemniczości, wprowadzają nas w klimat ogrodów z XIX wieku. Ponadto, nagrodzono projekt o nazwie Satoyama Life. Autor Ishihara Kazuyuki odnosi się do prostego, japońskiego stylu, gdzie życie człowieka łączy się harmonijne z naturą. 

Ekologia w ogrodzie

Ogrodnictwo polega na ścisłej współpracy człowieka z naturą. Projektując ogród należy umiejętnie połączyć własną inwencję twórczą z zastanymi elementami natury. Ponadto, w pracy projektowej warto uwzględniać przyjazne dla środowiska materiały, tj. drewno, kamień, cegła. Inną z zasad jest dbałość o bioróżnorodność. Ekologicznego podejścia wymaga także późniejsza pielęgnacja ogrodu. W trosce o rośliny warto korzystać z klasycznych metod zwalczania szkodników i w razie potrzeby stosować naturalne środki feromonowe, preparaty nicieniowe, wyciągi z pokrzywy lub z liści pomidora. 

Ogrodnictwo ważną częścią życia społecznego

Coraz częściej i więcej mówi się o tym, iż ogrodnictwo stanowi istotną część życia społecznego. Ogrodnictwo staje się powoli hobby i modnym trendem we wszystkich grupach wiekowych. Zakładanie ogrodów, to już nie tylko obowiązek wynikający z dbałości o otoczenie, ale także sposób na podnoszenie jakości życia. Organizowanie przestrzeni do odpoczynku oraz rozrywki i rekreacji korzystnie wpływa na zainteresowanie profesjonalnymi usługami z zakresu projektowania ogrodów i wnętrz.

Chelsea Flower Show 2011

Chelsea Flower Show to niezwykle inspirujący pokaz idei projektantów ogrodów z całego świata. W br. wyróżniono The Irish Sky Garden projektu Diarmuida Gavina, ogród charakteryzujący się subtelnymi, trawiastymi nasadzeniami utrzymanymi w tonacji żółtawej zieleni i beli. Na ziemi posadowiono 25 zbiorników wodnych, otoczonych drzewami grabowymi, kosodrzewinami, kulami cisowymi, bambusami i głogownikami. Ścieżki wykończono zardzewiałą stalową blachą. Nad ziemią podwieszono część wypoczynkową, z której widok gwarantował niezapomniane przeżycia. 

facebook